تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت


اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

دسته بندی سایت

محبوب ترین ها

پرفروش ترین ها

پر فروش ترین های فورکیا


پر بازدید ترین های فورکیا

برچسب های مهم

پیوند ها

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

 • بازدید امروز : 3450
 • بازدید دیروز : 4050
 • بازدید کل : 2668210

های مایع سازی گاز مایع طبیعی و مباحث مطرح شده در خصوص ورود ایران به بازار تجارت LNG


های مایع سازی گاز مایع طبیعی و مباحث مطرح شده در خصوص ورود ایران به بازار تجارت LNG

چکیده

ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر گاز طبیعی در دنیا و با برخورداری از موقعیت خاص جغرافیايی و قرارگرفتن بین دو قطب عمده مصرف انرژی در دنیا (آسیای جنوب شرقی و اروپا) از پتانسیل های ویژه‌ای برای صادرات گاز برخوردار است و این در حالی است که با توجه به پیشرفت های اخیر صنعت گاز کشور، سهم فعلی ایران از صادرات جهانی این حامل انرژی ، تناسبی با وضعیت ذخایر کشور ندارد. با توجه به این که استفاده از خط لوله برای بازارهای دوردست به دلایل متعدد اقتصادي-ژئوپوليتيكي (جغرافياي سياسي) از جمله افزایش تصاعدی هزینه های انتقال، احتمال عبور خط لوله از چندین کشور و تبعات مربوط به آن با مشکلات فراوانی همراه است، « مایع سازی گاز طبیعی» به عنوان یکی از مهم ترین گزینه های موجود در تجارت جهانی گاز طبیعی ، مي تواند سهم شايسته اي براي ايران در بازارهاي جهاني فراهم آورد. نكته حايز اهميت اين که همه ساله شاهد رشد فزاينده بازار «مایع سازی گاز طبیعی» در تجارت جهانی (هم به لحاظ حجم معاملات بازار و هم به لحاظ گردش مالي) هستیم. اسپانیا به عنوان یکی از بزرگترین وارد کنندگان LNG در جهان، در شمار مهم ترین بازارهای هدف برای صادرات LNG ایران (در منطقه اروپا) قرار دارد.

بنابر نتایج به دست آمده از ارزیابی طرح، که از طریق روش تحلیل هزینه- فایده و با استفاده از نرم افزار Excel انجام گرفته است، طرح بررسی بازار گاز طبیعی مایع شده (LNG) در کشوراسپانیا و برآیند مزایای حضور ایران در آن بازار دارای توجيه اقتصادي قابل قبول و بازار مناسبی برای حضور ایران مي‌باشد. همچنين سناريوهاي مورد مطالعه با هدف ارزيابي اثر نوسانات متغيرهاي اقتصادي بر سودآوري طرح‌هاي مزبور نشان دهنده سودآوري طرح در كليه سناريوهاي قابل تحقق از جمله با درنظر گرفتن افزايش هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري، و حتي افزايش قيمت خريد خوراك گاز طبيعي به دو برابر مي‌باشد.

 1-1- مقدمه

پژوهش حاضر در پی بررسی بازار گاز طبیعی مایع شده (LNG) در کشور اسپانیا و برآیند مزایای حضور ایران در آن بازار می باشد. بکر بودن پژوهش در مورد بازار «گاز طبیعی مایع شده» در کشور اسپانیا - به عنوان بزرگترین وارد کننده گاز طبیعی مایع در اروپا- و بررسی اقتصادی بودن این طرح و وضعیت این بازار خارجی، ما را بر آن داشت تا این موضوع را برای پژوهش برگزینیم . انتخاب این کشور در نگاه اول به دلیل وضعیت اقتصادی مناسب آن‌ و در نگاه دوم رشد فزاينده تقاضای گاز در این کشور است. به دلیل آن که اکثر ذخایر زیرزمینی گاز دنیا دور از مراکز روبه رشد مصرف واقع شده اند و حجم ذخایر عرضه کننده گاز ( که مجاور مراکز مصرف بوده اند) رو به کاهش گذاشته است لذا بحث تجارت گاز طبیعی (مايع شده) در آینده به مراتب از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد و تحول در جهت گیری سرمایه گذاری های بیشتر در این صنعت اجتناب ناپذیر خواهد بود. در سال‌های اخیر تجارت LNG بطور برجسته‌ای افزایش یافته است. اهمیت تولید گاز طبیعی مایع به دلیل مشکلات انتقال گاز به فواصل دوردست و عدم پاسخگویی روش انتقال گاز از طريق خطوط لوله به تمام نقاط جهان ، امنیت عرضه گاز، سازگاری بیشتر با محیط زیست و کاهش هزینه‌های تولید در همه بخش‌های زنجیره عرضه LNG ، سبب اقتصادی شدن و در نتیجه افزایش حجم LNG صادراتی شده است. تولید LNG در ایران سبب سرمایه‌گذاری های مولد ( صنعتی ، خدماتی و بازرگانی ) جهت تحقق توسعه اقتصادی و در نتیجه افزایش رفاه اجتماعی کشور خواهد شد. علاوه بر نكات فوق ، توجه به اين نكته كه کشور ما دومین دارنـده ذخایر گاز طبیعی در جهان به شمار می‌رود و به رغم مصرف داخلی بالا ( چه به لحاظ مصرف سوختی و چه به لحاظ ضرورت تزریق به میادین نفتی جهت ازدیاد برداشت نفت خام ) و نیز به دلیل حضور فعالانه رقبای منطقه ای به ویژه قطر (به عنوان شریک ذخایر گازی ایران در پارس جنوبی)، ایجاد این صنعت برای ایران دارای اهمیت استراتژیک می باشد. این پژوهش دو استراتژی عمده را شامل می‌شود؛ استراتژی اول ، برآورد هزینه تولید گاز طبیعی مایع در کشور و استراتژی دوم ، برآورد هزینه انتقال گاز از ایران به اسپانیا و در نهایت بررسی این بازار و امکان سنجی اقتصادی بودن این مدل استراتژیک برای کشور است.

 1-2- بیان مسئله

جمهوری اسلامی ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر گاز طبیعی در دنیا و با برخورداری از موقعیت ویژه جغرافیايی و قرارگرفتن در بین دو قطب عمده مصرف انرژی در دنیا ( آسیای جنوب شرقی و اروپا ) از پتانسیل های بسیاری برای صادرات گاز برخوردار است. ظرفیت های این بخش بخصوص با توجه به برنامه‌های گسترده موجود برای افزایش تولید گاز طبیعی در کشور و توسعه زیرساخت های پالایش و انتقال گاز طبیعی از روند فزاینده ای در سال های آینده برخوردار خواهد بود ، از سوی دیگر دو گزینه عمده برای صادرات گاز طبیعی شامل «خط لوله» و «مایع سازی گاز طبیعی» با استفاده از سردسازی گاز طبیعی (تولید LNG) وجود دارد . با توجه به این که استفاده از خط لوله برای بازارهای دوردست به دلیل افزایش تصاعدی هزینه های انتقال، احتمال عبور خط لوله از چندین کشور و تبعات مربوط به آن با مشکلات فراوانی همراه است، مایع سازی گاز طبیعی به یکی از مهم ترین گزینه های موجود در تجارت جهانی گاز طبیعی تبدیل شده است که همه ساله شاهد رشد رقم آن در تجارت جهانی این حامل انرژی هستیم. از سوی دیگر در سال های اخیر با افزایش تحریم های بین المللی بر علیه جمهوری اسلامی ایران و مشکلات انتقال گاز از طریق خطوط لوله به بازارهای شرقی و غربی و کارشکنی ایالات متحده آمریکا در قراردادهای انتقال گاز به ویژه صلح و ناواکو، انتقال گاز از طریق LNG می تواند فرصتی برای دسترسی به بازارهای جهانی و مقابله با تحریم ها باشد و حتی با لغو تحریم های بین المللی، در آینده بازارهای گسترده تری پیش روی ایران بوده و این صنعت درآمد ارزی فراوانی برای کشور دارد.

با توجه به تقاضای روزافزون کشورهای اروپایی به گاز طبیعی، این منطقه یکی از مهم ترین بازارهای صادارتی گاز طبیعی در دنیا محسوب می شود. همچنین کشور اسپانیا به عنوان یکی از بزرگترین وارد کنندگانLNG درجهان در شمار مهم ترین بازارهای هدف برای صادرات LNG ایران در منطقه اروپا قرار دارد. موقعیت جغرافیايي کشور اسپانیا در مقایسه با ایران، امکان صادرات گاز طبیعی از طریق خط لوله به این کشور را منتفی می سازد. بر این اساس امکان صادرات LNG از ایران به اسپانیا مهم ترین گزینه موجود برای صادرات گاز طبیعی است و می تواند دروازه ورود ایران به بازارهای جهانی و بخصوص اروپا غربی باشد. هدف از این پژوهش بررسی مزایای حضور ایران در آن بازار از طریق توجیه پذیری اقتصادی صادرات گاز طبیعی مایع شده LNG از ایران به اسپانیا است .

 1-3- اهمیت تحقیق

مشکلات انتقال گاز به فواصل دوردست و عدم پاسخگویی روش انتقال گاز از طريق خطوط لوله به تمام نقاط جهان ، زمینه ساز ایجاد تکنولوژی LNG بوده است و LNG توانایی ایفای نقش مهمی در تجارت جهانی انرژی و کسب درآمد برای کشورهای تولید کننده را دارد. دلیل دیگری که باعث گردید گاز طبیعی در میان سوخت های فسیلی دیگر در جهان تقاضاهاي بيشتري را به خود اختصاص دهد ، حمل و نقل آسان آن است. پیشرفت‌های اخیر در صنعت LNGجهان، تاثیرات قابل توجهی را در صنعت جهانی گاز، به‌خصوص امنیت عرضه گاز به دنبال داشته است و در برخی از بخش های زنجیره عرضه LNG ، کاهش قابل توجهی در هزینه ها اتفاق افتاده است. هرچند ایران دومین ذخایر بزرگ گاز جهان را دارد ولی تاکنون سهم بسیار کمی از تجارت جهانی گاز را نصیب خود کرده است . ایران با توجه به ذخایر بالای گازی خود و موقعیت جغرافیایی و نیز محدودیت های اعمال شده بر این کشور برای صادرات از طریق خطوط لوله، صنعت LNG می تواند فرصتی برای حضور در عرصه صادرات بین المللی و مقابله با تحریم ها باشد و نیز سبب کسب تکنولوژی و درآمد ارزی بالا برای کشور شود. در حالی که همسایه قطری از حوزه مشترک گازی با ایران سالانه 80 میلیون تن LNG صادر می کند در مقایسه با ایران که در خوشبینانه ترین حالت برداشت آن 2 میلیون تن در سال است ورود به این صنعت برای کشور یک ضرورت تلقی می گردد.

 1-4- فرضیات تحقیق

با توجه به هزینه بر بودن پروژه های مایع سازی گاز مایع طبیعی و مباحث مطرح شده در خصوص ورود ایران به بازار تجارت LNG و تقاضای بالفعل و بالقوه این محصول در کشور اسپانیا این پایان نامه به بررسی صحت فرضیه زیر می پردازد :

بازار LNG اسپانیا می تواند بازار مناسبی برای حضور ایران در عرصه بین المللی صادرات LNG و دروازه ورود به بازارهای جهانی باشد.

 1-5- پیشینه تحقیق

در زمینه صادرات LNG ایران به کشورهای دیگر، تا کنون پژوهش های متنوعی صورت گرفته است. در زمینه امکان سنجی صادرات «گاز طبیعی مایع» از ایران به اسپانیا تاکنون تحقیقی در قالب پایان نامه دانشجویی انجام نشده است . در سال 1380 عبدالله یونس آرا در مقطع کارشناسی ارشد ( دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز ) امکان سنجی صادرات « گاز طبیعی مایع شده » به کشور هند را در قالب یک پایان نامه و به طور جامع مورد بررسی قرار داده است و آن را به لحاظ اقتصادی دارای صرفه تشخیص داده است و در سال 1383 حمید نجفی نیز در مقطع کارشناسی ارشد (دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز) امکان سنجی صادرات « گاز طبیعی مایع شده » به کشور چین را انجام داده است و ثابت كرده این پروژه به لحاظ اقتصادی دارای توجیه اقتصادی می باشد.

همچنین در موضوع « امکان تولید و صادرات LNG ایران» تحقیقی توسط سیامک ادیبی در سال 1380 در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد ( دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز ) انجام شد و در نهایت آقای اسماعیل نجاتی به بررسی بازار LNG چین و ژاپن پرداخته است که در آن نفوذ به بازار LNG چین بسیار سخت عنوان شده است . مقالاتی نیز به صورت مطالعات موردی در خصوص بازار LNG در موسسات پژوهشی و مطالعاتی داخلی مانند موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی و شرکت ملی صادرات گاز ایران و برخی نشریات تخصصی انجام شده است . در سال 1381 پایان نامه ای توسط اصغر علی زمانی تحت حمایت موسسه مطالعات بین المللی انرژی با موضوعیت « بررسی بازار گاز طبیعی مایع (LNG) در هند و تعیین استراتژی مناسب نفوذ در آن بازار» به انجام رسیده است که فرضیه مطرح شده در این پایان نامه این موضوع را مطرح ساخته که بازار ال ان جی هند بازار مناسبی جهت حضور کشورمان به عنوان یک عرضه کننده قابل اتکاء این محصول می باشد و استراتژی نفوذ در این بازار با توجه به فعالیت ها و برنامه های رقبا استراتژی حداقل قیمت خواهد بود.

 1-6- مراحل و روش تحقیق

در این تحقیق که در قالب شش فصل ارائه شده است ،در فصل اول پایان نامه ( فصل جاری ) در زمينه کلیات تحقیق و هدف از انجام آن مواردی مطرح شده و مراحل و نحوه انجام پژوهش به اختصار بیان شده است . در فصل دوم آشنایی با تاریخچه و مراحل تولید LNG ارائه شده است و وضعیت جهانی گاز طبیعی و LNG (وضعيت كنوني وپيش بيني هاي عرضه و تقاضا ، وضعيت منابع ، قراردادها ....) مورد بررسي قرار گرفته است . در فصل سوم بررسی بازار هدف یعنی اسپانیا ( تقاضاي كنوني و پيش بيني آينده ، بررسي ظرفيت دريافت و توسعه ترمينال هاي دريافت و ...) مورد مطالعه قرار گرفته و درباره پتانسیل این بازار بحث شده است. در فصل چهارم امکانات عرضه LNG در ایران ( برنامه هاي آتي ، ظرفيت كنوني ، پروژه هاي در دست ساخت و...) بررسی شده است. در فصل پنجم مطالعات مربوط به امکان سنجی اقتصادی صادرات LNG به اسپانیا (از طریق روش های مبتنی بر تنزیل جریان نقدینگی ، ارزش فعلی خالص طرح و نرخ بازده سرمایه گذاری ، و بهینه گزینی ارائه شده است و در فصل آخر خلاصه نتایج و برخی پیشنهادها ارائه شده است .در این پژوهش برای رسیدن به این اهداف ابتدا با استفاده از منابع تاریخی ، کتابخانه ای ، مقالات مستقل مرتبط ، پایان نامه های دانشجویی ، بولتن ها و نشریات معتبر داخلی و خارجی ، کارشناسان شرکت های تابع وزارت نفت و نیز مستقل کمک گرفته شده و پس از آن به طور عمده با بهره گیری از سایت های معتبر و مرجع اینترنتی در زمینه های انرژی و اقتصاد انرژی (به‌ويژه در فصل دوم و سوم) و سود جستن از اطلاعات آماری موجود و موثق ، دسترسی به اطلاعات مورد نیاز میسر گردید.

 2-1- مقدمه

با توجه به رشد متوسط مصرف بالقوه انرژی به ميزان سالانه 8/2 درصد( بر اساس برآورد مراجع مختلف جهان در محدوده سال هاي 2000 تا 2010 ) و پیش بینی رشد متوسط سالانه به ميزان حداقل 4/1 درصد برای سال هاي 2011 تا 2020 (دپارتمان انرژی آمریکا [1]) جهش قابل ملاحظه‌ای در تقاضای آتی گاز طبیعی پیش بینی می‌شود. این روند عمدتاً ناشی از یک سری عوامل، شامل مزیت های اقتصادی – فنی و زیست محیطی گاز طبیعی در مقایسه با مصرف ذغال سنگ و نفت بوده است. در حال حاضر ذخایر کافی برای پاسخگویی به این رشد تقاضا در جهان وجود دارد اما ذخایر گازی بر خلاف ذخایر نفتی از تمرکز زیادی برخوردار نیستند و دارای پراکندگی بیشتری بوده و غالباً این ذخایر دور از مراکز رو به رشد مصرف قرار دارند. برای تحقق توسعه و پایداری بیشتر و دسترسی مصرف کنندگان نهایی به منابع گاز، گسترش همکاری‌های بین‌المللی ، خصوصاً در زمینه مشارکت در تولید و صادرات ، امری اجتناب ناپذیر است.

امروزه روش اقتصادی و معمول برای انتقال گاز طبیعی به بازارهای دوردست -که احداث خطوط لوله در آنبا مشکلات فراوان روبه رو بوده و توجیه اقتصادی ندارد- تبدیل آن به صورت LNG می باشد. پیشرفت‌های اخیر صنعت LNG در جهان، تاثیرات قابل توجهی در صنعت جهانی گاز، بخصوص امنیت عرضه گاز به دنبال داشته است.

در این فصل سعی شده با استفاده از اطلاعات جهانی به دست آمده از گاز طبیعی اهمیت این حامل انرژی در اقتصاد جهانی را بيشتر نشان دهيم . همچنین در بخش‌هایی از این فصل برای آشنایی بیشتر با گاز طبیعی مایع شده (LNG ) و چگونگی تولید، انتقال و نگهداری، تبديل مجدد به گاز و تجارت جهانی آن مطالبی ارائه شده است.

 2-2- ساختار بازار جهانی گاز طبیعی

فراوانی ذخایر تثبیت شده گاز طبیعی و عمر طولانی‌تر این ذخایر نسبت به سایر حامل‌های انرژی و سازگاری بیشتر با محیط زیست باعث شده گاز طبیعی همچنان سریع‌ترین رشد تقاضای مصرف را در سطح جهان به خود اختصاص دهد که بیشترین تقاضای آن در کشورهای در حال توسعه دیده می شود. در نمودار (2-1) جایگاه مصرف گاز طبیعی و پیش‌بینی تقاضای آن در میان دیگر حامل‌های انرژی تا سال 2035 نشان داده شده است.

هر یک میلیون بی تی یو = 8/27 متر مکعب

گاز طبیعی

ذغال سنگ

نفت

گذشته

نمودار (2-1) مصرف جهانی هر یک از حامل های انرژی

تجدید پذیر

هسته ای

منبع :(2011)Energy Information Administration ارقام بر حسب کوادریلیون می باشد ( هر کوادریلیون معادل هزار تریلیون می باشد )

پیش بینی‌ها نشان می‌دهد از سال 2010 به بعد مصرف تمامی حامل‌های انرژی افزایش می‌یابد(نمودار 2-1) و تقاضای مصرف نفت و فرآوردهای نفتی همواره از رشد آرامی برخوردار بوده و از سال 2007 تا 2035 رشد 9/0 درصدی خواهند داشت. گاز طبیعی به عنوان یکی از مهم‌ترین سوخت های وارداتی در جهان جهت تولید برق محسوب می شود زیرا تولید برق از طریق گاز، نقش بسزایی در حفظ محیط زیست داشته و از سال 2010 مصرف گاز در جهان رشد 3/1 درصدی را نشان می دهد. بالا رفتن قیمت های نفت، مصرف کنندگان را تشویق به استفاده از گاز طبیعی می نماید اما در عین حال از سال 2020 هزینه تولید گاز طبیعی و تقاضا برای آن افزایش می یابد. بین سال های 2007 و 2020 تقاضای جهانی برای گاز طبیعی رشد 8/1 درصدی را نشان می دهد اما بین سال های 2020 و 2035 تنها رشد 9/0 درصدی را خواهد داشت که حکایت از روی آوردن کشورها به استفاده از انرژی های جدید از جمله انرژی هسته‌ای است .

جدول (2-1) میزان مصرف چهار حامل اصلی انرژی جهان بین سالهای 2011-2005

سال

2005

2006

2007

2008

2009

2010

2011

 

نفت

2/3597

5/3908

3/4007

5/3996

7/3908

1/4028

1/4032

 

گاز

8/2431

2/2511

3/2661

4/2731

4/2661

1/2858

1/2880

 

ذغال سنگ

4/2858

9/3012

6/3305

7/3341

6/3305

8/3555

8/3575

 

انرژی هسته ای

2/625

8/626

1/622

2/619

0/614

2/626

2/601

 
 

منبع :BP (2011 ) (www.bp.com)

 

(ارقام میلیون تنمعادل نفت می باشد)

همان‌گونه که در جدول(2-1) مشاهده می شود مصرف گاز طبیعی یک روند روبه‌ رشد را در جهان نشان می‌دهد. تمامی حامل های انرژی به ویژه نفت یک کاهش ناگهانی را در بین سال های 2007 و 2008 تجربه کرده‌اند که ناشی از تاثیر بحران اقتصاد جهانی در آن دوران است ولی در مجموع گاز طبیعی به جز در سال 2009 رشد تقریباً ثابتی داشته است و سایر حامل های انرژی یا از رشد اندک (انرژی هسته ای ) و یا با کاهش رشد (ذغال سنگ ) مواجه می باشند که دلیل این امر آلایندگی این حامل ها به شکل انتشار گازهای آلاینده و یا مواد رادیواکتیو است.

 2-3- تجارت جهانی LNG

مزایای LNGدر مقایسه با صادرات گاز از طریق خط لوله باعث شده این محصول مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان قرار گیرد ودر حال حاضرLNGبه میزان 30 درصد از تجارت جهانی گاز طبیعی را به خود اختصاص داده و تجارت این گاز همان‌طور که در آمارهای بین‌المللی آمده در سال 2010 به 63/297 میلیون تن رسیده است که نسبت به سال 2009 رشدی معادل 2/21درصدی را تجربه کرده است. در سال 2010 در مجموع 94 واحد مایع سازی LNG در 18 کشور احداث شده است که از میان آن‌ها قطر بزرگترین دارنده تاسیسات مایع سازی با تولید بیش از 75 میلیون تن گاز LNG در جهان بوده و بعد از آن کشورهای اندونزی ، مالزی ، استرالیا والجزایر بیشترین ظرفیت مایع سازی را دارا می‌باشند.میزان گاز طبیعی مایع شده در سال 2010 با توجه به واحدهای جدیدالاحداث در قطر، یمن و پرو رشدی معادل7/9 درصدی در مقایسه با سال 2009 داشته است .

در سال 2010 میلادی تعداد 83 واحد تبدیل مجدد گاز در 23 کشور وجود داشته که مجموع ظرفیت آنها در در این سال به 600 میلیون تن رسیده است. اکنون کشورهای اسپانیا، ژاپن و کره‌جنوبی بزرگترین وارد کننده‌گان گاز LNG در جهان به شمار می روند.

تعداد کشتی های حمل کننده LNG در این سال به 360 کشتی رسید که مجموع ظرفیت این کشتی‌ها برابر با 51 میلیون متر مکعب بوده که در مقایسه با سال 2009 رشد 3/13درصدی داشته است.( نگاهی به صنعت ال ان جی، رحیمی،64)

 2-4- تاریخچه تولید LNG

سابقه مایع سازی گاز طبیعی به قرن 19 میلادی بر مي‌گردد زماني که مایکل فارادی[2] شیمیدان و فیزیکدان انگلیسی طي آزمايشي گاز طبيعي را تبديل به مايع كرد و در مارس 1873 مهندس آلمانی کارل وون لایند[3] اولین ماشین ویژه متراکم ساز و سرد کننده گاز طبیعی را اختراع نمود.

اولین پالایشگاه تولید گاز LNG در سال 1912 در ويرجينياي غربي[4] افتتاح گردید و در سال 1917 شروع به کار نمود و اولین بار، گاز LNG در سال 1941 در ايالت اوهایو ، شهر کلیولند[5] تولید شد. در ژانویه 1959 اولین تانکر LNG از بازسازی کشتی باقیمانده از جنگ جهانی دوم ساخته شد . تانکر های آن با پوششی از چوب های مخصوص بالسا و تخته های چندلا پوشیده شده بود .اين تانكر، محموله خود را از لیک چالرز [6] لویزیانا[7] به کَنوِی آيلند[8] واقع در انگلستان حمل نمود و این محموله نشان داد که می توان LNG را با ایمنی از طریق مسیر دریایی حمل نمود. پس از 14 ماه و حمل 7 محموله (آن هم فقط با یک مشکل کوچک)با موفقیت کامل صادر شد. با واردات روزانه7 میلیون متر مکعب از پروژه کَمِل [9]در سال 1964 انگلستان به اولین وارد کننده LNG و الجزاير به اولین صادر کننده LNG در جهان مبدل شدند. الجزاير در حال حاضر یکی از کشور های بزرگ صادر کننده LNG در جهان می باشد. در بین سال های 1971 تا 1980 در ایالات متحده آمریکا 7 ترمینال LNG راه اندازی شد و از آن زمان تا کنون این صنعت در جهان با رشد قابل توجهی روبه رو بوده و در حال حاضر 19 ترمینال LNG تنها در اروپا موجود می‌باشد.(نگاهی به صنعت ال ان جی ،رحیمی، 80)

 2-5- معرفی LNG و مزایای آن

گاز طبیعی استخراج شده به همراه خود بسیاری از مولکول های دیگر نظیر اتان، پروپان و بوتان را نیز دارد. گاز طبیعی مایع شده (LNG)، مایعی است روشن و بدون رنگ و بو که بخش اعظم آن نیز از گاز متان تشکیل شده است و از سرد سازی گاز طبیعی در دمای 161- درجه سانتی گراد به دست می آید. بطور کلی مشخصات فیزیکی LNG به شرح زیراست :

- وزن مخصوص : 425/0 گرم بر لیتر

 چگالی :6/441 کیلوگرم بر متر مکعب

 نقطه جوش : 5/161- درجه سانتی گراد

 ترکیبات موجود در LNG بر اساس درصد مولی به شرح جدول (2-2) می باشند .

در این تبدیل حجم گاز به یک ششصدم تقلیل می یابد. از این رو می توان آن را به صورت مایع برای عرضه به بازارهای دوردست و در فواصلی که امکان ارسال آن از طریق خط لوله میسر نیست یا با مشکلات فراوان روبه‌رو است، حمل نمود.(بررسی کشتی های حمل ال ان جی ، جک هریسون، 86)

  جدول (2-2) ترکیبات موجود در LNG براساس درصد مولی

ترکیبات

سهم ( درصد )

حداقل

حداکثر

متان (C1 )

83درصد

8/99 درصد

اتان (C2 )

0درصد

14درصد

پروپان ( C3 )

0درصد

4درصد

بوتان (C4 )

0درصد

5/2 درصد

نیتروژن (N)

0درصد

3/1 درصد

 اساس روش‌های مختلف تولید LNG، سردسازی گاز طبیعی تا دمای 161- درجه سانتی‌گراد در فشار یک اتمسفر است . در همه این روش ها گاز طبیعی پس از خروج از مخزن و جداسازی مایعات گازی و طی مراحل نم‌گیری و سولفورزدایی ابتدا تا دمای 35- درجه سانتی‌گراد سرد شده و سپس وارد بخش مایع سازی می‌گردد.در این فرآیند ، گاز طبیعی طی تبادل حرارت با یک سیال ‌مبرد ، تا دمای 161- درجه سانتی‌گراد سرد شده و به حالت مایع در می‌آید. عمل سردسازی سیال‌ مبرد براساس پدیده ژول‌تامسون اتفاق می‌افتد، بدین صورت که با عبور این سیال از یک شیر ‌انبساطی و کاهش فشار ناگهانی، دمای سیال ‌مبرد نیز ناگهان افت می یابد. گاز پس از تبادل حرارت با سیال مبرد، توسط کمپرسورهایی با توربین های گازی بسیار بزرگ متراکم می‌گردد .همچنین گاز طبیعی را می توان در حفره های زیرزمینی و یا به صورت LNG در مخازن و تانکرهای هوایی یا زمینی در شرایط ویژه ذخیره سازی نمود. انتقال LNG به‌وسیله کامیون (تانکر) نیز در ایالات متحده به شکل محدودی صورت می پذیرد.

تصویر (2-1) نمایی از پالایشگاه تولید LNG و کشتی حمل کننده آن

 در مناطقی که ساخت ظرفیت های خطوط لوله از کشورهای عرضه کننده بسیار پر هزینه بوده و از طرفی تقاضای آن شدیداً فصلی می باشد، ذخیره سازی LNG برای دوره اوج تقاضا، می تواند در مقایسه با هزینه‌های گزاف احداث خطوط لولهبرای فواصل دوردست اقتصادی تر ارزیابی شود و همان‌طور که در شکل (2-1) ملاحظه می شود LNG پس از تولید در پالایشگاه از طریق کشتی به راحتی به مقصد مورد نظر حمل می شود .

 2-6- مقایسه انتقال گاز طبیعی به‌صورت خط لوله و LNG

حجم بالایی از گاز مصرفی جهان همان‌گونه که در تصویر (2-2) ملاحظه می شود از منبع خود به وسیله خط لوله به بازار مصرف می‌رسد ولی مقدار قابل توجهی از ذخایر گازی جهان در مناطقی قرار دارند که در مجاورت آن بازار مصرف بزرگی وجود ندارد. این ذخایر هیدروکربوری شامل ذخایر شمال و غرب آفریقا ، آمریکای جنوبی ، حوزه کارائیب ، اندونزی ، مالزی و... می شود. بخشی از این ذخایر به LNG تبدیل شده و توسط کشتی به مناطقی که میزان مصرف آنها بیشتر از تولید داخلی است یا هیچ ذخیره‌ای ندارند انتقال می یابد این بازار ها شامل ژاپن ، تایوان ، کره ، اروپا و امریکا می باشد. تجارت LNG انعطاف پذیری بیشتری نسبت به خط لوله داشته و این امکان را فراهم می سازد تا محموله‌های گاز به مناطقی که نیاز بیشتری دارند و دارای شرایط رقابتی‌تر می باشند، انتقال یابند و مشکلاتی که عموماً خطوط لوله با آن روبه‌رو هستند مانند جلب رضایت کشورهای عبور کننده خط لوله از آنها، تامین امنیت خط لوله و... را ندارد. انتقال گاز به صورت LNG و یا خط لوله علاوه بر سرمایه بر بودن، اتلاف انرژی نیز دارند. در حالی‌که در اکثر موارد میزان سرمایه مورد نیاز گزینه های مختلف، به عنوان پارامتر کلیدی تصمیم گیری فرض می شود، باید توجه داشت که میزان اتلاف انرژی در هر یک از این روش ها نیز حائز اهمیت است. در واقع نقطه سربسری به لحاظ میزان انرژی هدر رفته در این دو روش در حدود 4300 مایل تخمین زده می شود. با توجه به این موارد، تصمیم نهایی جهت انتخاب روش انتقال بهینه و اقتصادی، با محاسبه ارزش فعلی خالص مشخص خواهد شد.در سال 2010 میلادی در مجموع 59/667 میلیارد مترمکعب گاز از طریق خط لوله و 63/297 میلیارد متر مکعب گاز به صورت LNG به بازارهای مصرف صادر شده است.(نگاهی به صنعت ال ان جی،غلامعلی رحیمی،89)

 2-7- بررسی زنجیره عرضه LNG

زنجیره LNG شامل 4 بخش اصلی می باشد که عبارتند از مراحل اکتشاف و تولید، مایع سازی، انتقال LNG توسط کشتی های مخصوص، ذخیره سازی و تبدیل مجدد آن به گاز است که تمامی این مراحل تا رسیدن به هدف به یکدیگر وابسته هستند. در اکثر کشورهای تولید کننده LNG با اتمام عملیات اکتشافی و آمادگی برای استخراج گاز، کشورهای خواهان این محصول در بخش های مختلف این زنجیره از طریق قراردادهای مشارکت در تولید، احداث تاسیسات مایع سازی و یا حمل و نقل سرمایه‌گذاری می نمایند .

 2-7-1- اکتشاف و تولید ( بخش‌بالادستی )

اولین مرحله از زنجیره LNG اکتشاف و تولید می باشد. ذخایر اکتشافی گاز باید دارای یک‌سری خصوصیات منحصر به فرد فیزیکی و اقتصادی باشند تا از قابلیت استخراج و تولید برخوردار شوند که عبارتند از :

1 – حوزه‌ی گازی باید به میزان کافی از گاز برخوردار باشد که به منظور عرضه 1 میلیون تن LNG در سال به مدت 20 سال حدوداً معادل 1 تریلیون فوت مکعب( 28 میلیارد متر مکعب) ذخیره گازی مورد‌نیاز است . اگر پروژه ای با ظرفیت حدود 8 میلیون تن LNG در سال داشته باشیم باید از ذخیره ای معادل 10 تریلیون فوت مکعب ( 280 میلیارد متر مکعب ) برخوردار باشیم.(نگاهی به صنعت ال ان جی،غلامعلی رحیمی،69)

احتساب این ذخیره ضمن لحاظ نمودن گاز مصرفی و هدر رفته در زنجیره عرضه ( عموماً 10درصد تا 15 درصد ) و محاسبه میزان ذخایری که باید در پایان پروژه به منظور نگهداشت تولید در سطح معین، در مخزن باقی بماند در نظر گرفته شده است .

2- حجم گاز موجود در حوزه گازی باید قابلیت تامین خوراک تولید LNG به مدت حداقل 20 سال را داشته باشد.

3 - ترکیب گاز خوراک نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده زیرا گازهایی مانند دی اکسید کربن ، جیوه یا سولفید‌هیدروژن ، از آنجا که باید قبل از مایع سازی ، جداسازی و جمع آوری شوند هزینه های اضافی را به پروژه تحمیل می‌کنند و دی اکسید کربن در بلند‌مدت مشکلات زیست محیطی خطرناکی به همراه دارد.

 2-7-2- فرآیند مایع سازی

مرحله مایع سازی یکی از مراحل مهم تاسیسات LNG به شمار می رود. پیدایش فناوری مایع سازی گاز از طریق سردسازی به دهه 1940 باز می گردد ولی از اواسط سال 1960 با توسعه تکنولوژی سیستم‌های سرد کننده و تکنیک های متعدد مهندسی در ساخت تاسیسات مایع سازی و تانکرهای حمل گاز طبیعی، موضوع اقتصادی بودن طرح های LNG به صورت جدی مطرح گردید.

بعد از مرحله تولید و تحویل گاز به تاسیسات مایع سازی ، در ابتدا نا خالصی های موجود نظیر گازهای اسیدی و ترکیبات گوگردی (دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن )،آب و جیوه که در فرآیند مایع‌سازی گاز ایجاد مشکل می نمایند و مانع سردسازی گاز می‌گردند جدا می شوند و گاز باقیمانده عمدتاً حاوی متان می‌باشد . در نهایت گاز به درون یک مبدل حرارتی فرستاده شده و در دمای 161- درجه سانتی‌گراد به مایع تبدیل می شود .

روش های مایع سازی و تجهیزات استفاده شده در آن ، تاثیر قابل توجهی بر کارایی سیستم ، قابلیت اطمینان و هزینه تاسیسات دارد. تجهیزات اصلی یک تاسیسات مایع سازی شامل کمپرسورها جهت به گردش درآوردن سیال‌مبرد، موتورهای محرکه کمپرسورها، مبدل های حرارتی جهت سرد‌سازی و مایع‌سازی گاز و تبادل حرارت میان سیال‌های ‌مبرد می شوند، می باشد .

در فرآیند مایع سازی بخش اعظم انرژی جهت تبرید مورد نیاز است لذا سیستم تبرید، بخش عمده‌ای از تاسیسات LNG را به خود اختصاص می‌دهد. تفاوت عمده بسیاری از تکنولوژی های مایع سازی به سیکل سرمایش آنها مربوط می‌شود و این تکنولوژی در اختیار شرکت های محدودی می‌باشد که بطور کلی عبارتند از :

1 – تکنولوژی مایع سازی PPMR [10] متعلق به شرکت APCI [11]

2 – تکنولوژی مایع سازی AP-X متعلق به شرکت APCI

3 – تکنولوژی مایع سازی Cascade متعلق به شرکت Phillips

4 – تکنولوژی مایع سازی DMR [12]متعلق به شرکت Shell

5 – تکنولوژی مایع سازی MFCP [13]متعلق به شرکت های Linde و Statoil

6 – تکنولوژی مایع سازی Prico

7 – تکنولوژی مایع سازی Liquefin متعلق به شرکت های Axens و IFP

8 – تکنولوژی مایع سازی Teal Arc

9 – تکنولوژی مایع سازی اسنام ، پروجتی

تفاوت عمده‌ای که در این تکنولوژی‌ها وجود دارد و یا در حال گسترش است به دلیل تفاوت در نوع سیال‌ مبرد، نوع مبدل های حرارتی و تجهیزات مورد نیاز و نیز در تعداد کمپرسورهای مورد نیاز و توان آن‌ها می‌باشد


مبلغ واقعی 35,438 تومان    19% تخفیف    مبلغ قابل پرداخت 28,705 تومان

توجه: پس از خرید فایل، لینک دانلود بصورت خودکار در اختیار شما قرار می گیرد و همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال می شود. درصورت وجود مشکل می توانید از بخش تماس با ما ی همین فروشگاه اطلاع رسانی نمایید.

Captcha
پشتیبانی خرید

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

  انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۶               تعداد بازدید : 289

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

این محصول آپدیت شد تاریخ 1397/05/26 اضافه شدن ویدیوی جدید بسم الله الرحمن الرحیم کسب درآمد اینترنتی سلام در دنیای اینترنت خیلی از آدم ها هستند که دوست دارند کسب درآمد کنند و به خیلی چیزها و ایده ها فکر میکنند . همه ما دوست داریم در کمترین زمان بهترین درآمد را داشته باشیم ...

کسب درامداز اینترنت ماهیانه 8میلیون تومان

کسب درامداز اینترنت ماهیانه 8میلیون تومان

پکیج کسب درآمداسان از اینترنت اپدیت جدید 15 اردیبهشت 1397 مناسب برای تمامی افرادباهرسن ودانشی این فرصت هرگز تکرار نمیشود عجله کنید تضمین100%بازگشت وجه درصورت عدم کسب این مبلغ هدیه ویژه پس از خرید این محصول: 1.نرم افزار کی به وای فای وصله نرم افزاری برای ...

اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

-اد ممبر بینهایت- {افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و گروه تلگرام و...} Addmember نسخه ویژه(VIP) تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی و فیک و آموزش های آن، که در اینترنت و بازار به قیمت های بالا به فروش می رسد را یک جا و مرتب و منظم به همراه راهنما در هر بخش، با قیمتی کم در ...

افزایش قد با متد گرو تالر داینامیک

افزایش قد با متد گرو تالر داینامیک

بلند قامت بودن یک امتیاز بزرگ برای شماست! سلام بیتا بیات هستم کارشناس فیزیولوژی ورزشی،لازم دانستم قبل از این که شما با روش گرو تالر داینامیک آشنا شوید چند تا نکته رو صادقانه خدمتتان عرض کنم همانطور که تو اینستاگرام(khosh.andam@)نوشتم خیلی اتفاقی با این متد آشنا ...

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی

نرم افزار برنامه ساز اندروید نسخه طلایی و بدون نیاز به ارتقا توجه :مشکل امضا با کلید دیباگ دراین نسخه کاملا رفع شده و برنامه ها به بازار ارسال می شوند اگر به این مشکل برخوردید ما 10برابر پولتان را پس میدهیم. این نرم افزار بر روی اندروید قابل نصب میباشد 100% مورد تایید ...

نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی

نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی

شاه نعمت‌الله ولی نسخه خطی اشعار و پیشگویی های شاه نعمت الله ولی پر فروشترین کتاب نسخه خطی با بیش از 2000000 فروش تا کنون جهت سفارش بر روی لینک زیر کلیک نمائید . ...

مجموعه ی آموزش تعمیر لامپ کم مصرف (از مبتدی تا

مجموعه ی آموزش تعمیر لامپ کم مصرف (از مبتدی تا

کتاب آموزش تعمیر لامپ کم مصرف همانطور كه مي دانيد لامپ هاي كم مصرف بعد از مدتي ديگر روشن نمي شوند و نياز به تعمير دارند در بيشتر اين موارد مي توان با ساده ترين وسايل لامپ را در منزل تعمير كرد این مجموعه دارای 5 کتاب است که در آن نحوه عملکرد و روش های عیب یابی لامپ کم ...

کسب درآمد 300هزار تومان در 60دقیقه

کسب درآمد 300هزار تومان در 60دقیقه

کسب درآمد 300/000تومان در 60 دقیقه آپدیت مهرماه 97 نکته: دوستان عزیز یکی از سوالاتی که خیلی از کاربران میپرسند اینه که آیا پکیج شما همون پکیجی هستش که تو اینترنت زده (کسب درآمد ۳۰۰ هزار در 30 دقیقه ) ؟! نخیر ، اون (پکیج کسب درآمد ۳۰۰،۰۰۰ در ۳۰ دقیقه ) به شما باینری آپشن و فارکس ...

تمامی نرم افزار های اددممبر واقعی و فیک

تمامی نرم افزار های اددممبر واقعی و فیک

تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی وفیک را یک جادریافت کنیدهرکدام از این نرم افزار ها در اینترنت و کافه بازاربه قیمت خیلی بالایی بفروش میرسند. نکته: پورسانت بازاریابی این محصول 60% است نسخه ی 100%تست شده با توجه به فیلترینگ تلگرام 15 اردیبهشت ...

آموزش افزایش سایز آلت تناسلی بدون دارو و دستگاه

آموزش افزایش سایز آلت تناسلی بدون دارو و دستگاه

اگر واقعا می خواهید با مشکلات جنسیتان به کلی خدا حافظی کنید لطفا مطالب زیر را با دقت بخوانید...! در اين سايت روشي را به شما معرفي مي كنيم براي بزرگ كردن آلت تناسلي كه نتايج فوق العاده اي براي شما در بر خواهد داشت،كه خودتان هم باور نمي كنيد: . . . 1-افزايش طول و ضخامت به ...

کتاب افزایش ممبر کانال تلگرام

کتاب افزایش ممبر کانال تلگرام

افزایش اعضای کانال تلگرام ، مهمترین دغدغه صاحبان کانال در این شبکه اجتماعی موبایلی است.در این مطلب موثرترین روش های افزایش اعضای کانال تلگرام را به شما آموزش خواهیم داد. در ابتدا ذکر این نکته لازم به نظر می رسد که افزایش اعضای کانال تلگرام ( Telegram ) با روش های غیر معمول ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه ...

دانلود کتاب آموزش ساخت انواع کابینت مدرن MDF

دانلود کتاب آموزش ساخت انواع کابینت مدرن MDF

نوع فایل:PDF زبان:فارسی حجم فایل:18KB در چند دهه اخیر با توجه به افزایش رشد آپارتمان سازی ، تعداد متقاضیان ساخت کابینت نیز افزایش پیدا کرد و با توجه به تغییر ماهیت کابینت ها از فلزی به MDF و تمایل به تغییر مکرر دکوراسیون آشپزخانه از سوی خانواده ها ، کابینت سازی نیز در میان مشاغل ...

دانلود کتاب آموزش خوشنویسی با قلم و خودکار همراه

دانلود کتاب آموزش خوشنویسی با قلم و خودکار همراه

محتوای این مجموعه کامل آموزش خوشنویسی: 1- آموزش خوشنویسی با خودکار 2-سرمشق های خوشنویسی 3- آموزش خط تحریری 4-آداب خوش نویسی فايده اول خوشنويسی: كه روحي و دروني است ٬رويت خط زيبا موجب بهجت روحي و حظ معنوي مي شود و البته بهره معنوي خوشنويس مضاعف و مبتدا است و آثار و بركاتي ...

کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

این روزها با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی کشور، کسب درآمد برای خیلی از افراد جامعه بسیار دشوار است. بسیاری از افراد به امید اینکه در آینده بتوانند یک شغل کارمندی داشته باشند به سختی درس می خوانند و عده ای دیگر که نتوانند درس بخوانند نیز راه های دیگری را انتخاب می کنند. ...

دانلود پکیج درآمدزایی 400هزارتومن ناچیز در 40دقیقه

دانلود پکیج درآمدزایی 400هزارتومن ناچیز در 40دقیقه

برای درآمدزایی فوق العاده، فقط توضیحات زیر را تا انتها بخوانید. ما درآمد شما را تضمین می کنیم. واقعا ده میلیون تومن درآمد ماهیانه هیچ چیز خاصی نیست. اینقد واسه خودتون بزرگ و دست نیافتنیش نکنین دوستان من، اگه به ضمیرناخودآگاه خودتون القا کردین که اون بزرگه و شما ...

آموزش برنامه نویسی آردوینو

آموزش برنامه نویسی آردوینو

معرفی آردوینو : آردوینو یکی از معروف ترین platform های متن باز است که روی برد های خود از میکروکنترلر های AVR و ARM شرکت atmel استفاده کرده است . هدف اردوینو استفاده از مدار چاپی واحد بود که توانست باعث شود توزیع دهنگان این platform باهم به اشتراک گذاری کد ها و شماتیک پروژه ی ...

چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان

چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان

کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ارزان خیلی از وقت ها دوست داشته اید شخص و یا همسر خود را عشق خود نمایید. عاشق شدن به تمام معنا، طوری که هیچ کسی را به اندازه شما دوست نداشته باشد شما را کامل قبول ...

تماس و پیامک ناشناس و رایگان با شماره

تماس و پیامک ناشناس و رایگان با شماره

برنامه تماس و ارسال پیام رایگان به دیگران با شماره ناشناس به صورت کاملا رایگان بدون نیاز به روت به وسیله این برنامه میتوانید با شماره دلخواه خود به دیگران زنگ بزنید. یعنی زمانی که شما با دیگران تماس می گیرید شماره دلخواهی که شما در برنامه وارد کرده اید برای شخصی که ...

چگونه هر کسی را عاشق خود کنیم ؟

چگونه هر کسی را عاشق خود کنیم ؟

چگونه هر کسی را عاشق خود کنیم ؟ خیلی از وقت ها دوست داشته اید شخص و یا همسر خود را عشق خود نمایید. عاشق شدن به تمام معنا، طوری که هیچ کسی را به اندازه شما دوست نداشته باشد شما را کامل قبول داشته باشد و یا می خواهید دل کسی را بدست بیاورید و در این راه همیشه با شکست مواجه شده ...

دانلود رایگان کتاب رستاخیز مردگان العضیف pdf نسخه

دانلود رایگان کتاب رستاخیز مردگان العضیف pdf نسخه

معرفی کتاب:رستاخیز مردگان العضیف ترجمه شده نسخه فارسی عربی وانگلیسی (رستاخیز مردگان العضیف)کتاب نکرونومیکون ( آخرت مردگان ) و یا کتاب دیوانه کننده القابی است که روی این کتاب نهاده اند.!! نام دیگرش ولی الضعیف است..!! مؤلف اصلی این کتاب فردی بدوی اهل شام به نام عبدل ال حضرت در سال ...

کسب و کار اینترنتی در منزل

کسب و کار اینترنتی در منزل

کسب درآمد میلیونی اینترنتی و تضمینی در منزل جدید ترین و مطمئن ترین روش کسب درآمد در سال 1394 تعهد و ضمانت ما : در عرض فقط یک ساعت اول کسب درآمد نمایید بعد از درآمد آن این مجموعه را خریداری نمایید می دانیم همه ما از مطالب تبلیغاتی و الکی که در مورد کسب و کار اینترنتی است خسته ...

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل !!!!!

اینترنت رایگان همراه اول و ایرانسل !!!!!

توجه توجه روش هایی که کاملا قانونی هستند اما جایی آن ها را پیدا نمیکیند این روش ها بسیار ساده و کاربردی هستند و تنها با طی مراحلی ساده شما می توانید در کم تر از دو دقیقه حداقل ۱ گیگ اینترنت رایگان همراه اول و ۱۴ گیگ اینترنت رایگان ایرانسل دریافت کنید. بعضی وقت ها پیش ...

آموزش رایگان کسب درآمد از سایت الیمپ

آموزش رایگان کسب درآمد از سایت الیمپ

خیلی از دوستان سوال پرسیدن در مورد نحوه ثبت نام که ما در ویدیو زیر تمام موارد را آموزش دادیم در ویدیو زیر در مورد نحوه ثبت نام در سایت الیمپ و آشنایی با تمام اجزای مهم سایت الیمپ توضیح دادیم . برای رفتن به سایت الیمپ کلیک کنید برای شناخت کار با اندیکاتور ...

ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps

ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps

- ردیاب شماره موبایل افراد رو نقشه بدن نیاز به Gps ردیابی و کنترل از از راه دور ، با وارد کردن شماره موبایل نرم افزار ردیاب شماره موبایل کاملا ایرانی و فارسی بدون نیاز به فعال بودن GPS گوشی شما و طرف مقابل با استفاده از این نرم افزار ردیاب شماره موبایل فرزندان و افراد ...

اپلیکیشن سامانه مخابرات همراه

اپلیکیشن سامانه مخابرات همراه

اپلیکیشن فوق العاده و کم یاب سامانه مخابرات با امکانات زیر که گویای محتواست قابلیت استعلام شماره موبایل قابلیت کشف مزاحم تلفنی قابلیت دریافت ریز مکالمات مشترکین تلفن همراه مشترکین حقوقی مشترکین تلفن ثابت پیش شماره ها ...

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

مجموعه -صفر تا صد راه اندازی کارگاه جوراب

نام محصول: مجموعه صفرتاصد راه اندازی کارگاه جوراب بافی تهیه کننده: دوران راهبی انتشار: وبسایت بچه‌های نساجی دانشگاه یزد فرمت محصول: کتاب الکترونیکی(PDF) + ویدئو MP4 قابل پخش در: موبایل، تبلت، کامپیوتر و ... مخاطب این بسته آموزشی: تمام افراد مبتدی که حداقل سرمایه 5 میلیونی ...

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آموزش کسب درآمد از اینترنت

آیا می دانید؟ یک راز مهم در مورد سایت های کسب درآمد از اینترنت که ممکن است ندانید. می دانید چرا سایت های مختلفی که دیده اید نتوانسته اند به شما کمک کنند کسب درآمد کنید؟حقیقت این است که اکثر این سایت های آموزشی برای کسب درآمد در اینترنت توسط ...

سوال عملی ICDL 2 همراه با جواب - ( سری اول )

سوال عملی ICDL 2 همراه با جواب - ( سری اول )

سوالات عملی ICDL2 همراه با جواب (ویندوز - اینترنت و ایمیل ) تعداد فایل : 7 نوع فایل : Pdf ...

سوال عملی Power Point با جواب

سوال عملی Power Point با جواب

دانلود نمونه سوال قطعی پاورپوینت با جواب تشریحی تعداد فایل : 2 نوع فایل : Pdf ...


مطالب تصادفی

 • کیفیت خدمات خرده فروشی یعنی جنبه های فیزیکی قابلیت اطمینان تعاملات شخصی حل مسئله و خط مشی فروشگاه های شهروند
 • یافتن رابطه ی بین جو سازمانی مدارس ابتدایی شهرستان پیرانشهر با میزان اعتماد موجود در معلمان این شهرستان
 • هدف اصلي اين تحقيق بررسی و اولویت بندی روشهای تبلیغاتی موثر در جذب گردشگران خارجی به ایران است
 • هدف اصلی پژوهش حاضر بررسی تاثیر ساختار سازمانی بر استقرار مدیریت دانش در سازمان می باشد؟
 • های مایع سازی گاز مایع طبیعی و مباحث مطرح شده در خصوص ورود ایران به بازار تجارت LNG
 • تحقیقات و پروژه های دانشگاهی صنایع
 • انجام کلیه امور مربوط به پایان نامه درمجموعه شیمی و فیزیک و نساجی
 • انجام تمامی سفارشات کیف چرم مردانه و زنانه (کمترین قیمت-بهترین کیفیت)
 • آموزش سایت bitdouble.io و نحوه کسب بیتکویین از طریق انجام بازی
 • ۱۰ اشتباه مهلک در طراحی وبسایت استارتاپ‌ها
 • جدیدترین مکمل های ورزشی سالم روز دنیا
 • مکمل های ورزشی کی سی ان K.C.N
 • Body Attack L-Carnitine Liquid 2000 - 1000ml
 • Arginine Shock - 260 Caps
 • Lipo 100 - 120 Caps

خراسان شمالی.اسفراین

تحقیق دانش اموزی